İçişleri Bakanı açıkladı: Cezayirli imam Fransa’dan sınır dışı edildi

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, sosyal medya platformu X üzerinden bir açıklama yaparak, ‘Yahudilere karşı nefret ve ayrımcılığa teşvik’ suçundan hüküm giyen bir imamın ülkesi Cezayir’e sınır dışı edildiğini duyurdu. Darmanin, mesajında, “Göç kanunu, bize bir kez daha nefret vaaz eden ve mahkemeler tarafından mahkum edilen Toulouse’li bir ‘imamı’ 24 saatten daha kısa bir süre içinde menşe ülkesine sınır dışı etme izni veriyor. Fransa’nın ve Fransızların korunması benim önceliğimdir” diye yazdı.

2022 YILINDA SUÇLU BULUNMUŞTU

Darmanin’in bu mesajla birlikte alıntıladığı La Depeche’in 20 Nisan tarihli haberine göre, Cezayirli imam Muhammed Tataiat, 2022 yılında atılı suçtan nihai olarak suçlu bulunmuştu. Tataiat’ın 19 Nisan Cuma günü gözaltına alındığı ve ardından Cezayir’e sınır dışı edildiği ifade edilirken, imamın avukatları bu sürecin ‘çok hızlı’ olduğuna dikkat çekti.

Buna göre, sınır polisleri, dün sabah saatlerinde 61 yaşındaki imamın Toulouse’deki evine giderek kendisini gözaltına aldı. Bu süreçte avukatı Tataiat ile görüşemezken, sınır dışı emri dün öğlen saatlerinde eline ulaştı. Avukat Jean Iglesis, “Tataiat’ın halihazırda uçakta olduğunu varsayıyorum. Varsayıyorum çünkü haberim yok. Ailesinin de yok” dedi.

Tataiat, 2017’de bir hutbe sırasında sarf ettiği sözler nedeniyle yerel mahkeme tarafından 2022’de 4 ay ertelenmiş hapse çarptırılmıştı. Mahkeme, Cezayir doğumlu imamın sözlerinin ‘Yahudilere karşı nefrete ve ayrımcılığa teşvik ettiğine’ hükmetmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x