Görüntüler CHP’yi karıştırdı… Odatv kilit ismin ifadesine ulaştı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda çekildiği iddia edilen ve sosyal medyada yayılan para sayma görüntülerine ilişkin soruşturma sürüyor. Avukat Gökhan Taşkapan’ın ofisinde kaydedilen para sayma görüntüleri ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma kapsamda, CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi ve İBB Spor Kulübü Başkanı Fatih Keleş ifadesinde “Parayı avukatlık ofisinde CHP İstanbul il binasını satan Ali Rıza Braka teslim aldı.” dedi. Keleş’in ifadesinde adı geçen Braka, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde ifade verdi. Odatv Braka’nın ifadesine ulaştı.

İfadesinde 2021 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu kaydeden Braka, “Benim Seas Besicilik Sanayi Limited Şirketi isimli şirketim vardır. Ben farklı alanlarda yatırımlar yaparım. Tokat Zile’de ortak olduğum bir çiftliğim var. İzmir’de baharat üreten fabrikalarım var. Yine vatandaşlık için Acarkent’te satın almış olduğum dairem vardır. Benim Tokat’ta bulunan çiftlikte ortak olduğum Umut Kişin beni dosyada bilgileri bulunan avukat Gökhan Taşkapan ile tanıştırdı. Gökhan da şirket açılış işlemlerinde ve diğer hukuki işlemlerimde bana danışmanlık yapıyordu.” dedi.

Soruşturmaya konu olan daireleri ‘bir yatırımcı olarak kar elde etmek amacıyla’ satmaya karar verdiğini kaydeden Braka, dairelerin o dönemde Türk vatandaşı olmadığı için Hasan Can adına olduğunu belirtti.

‘CHP OLARAK BİNAYI SATIN ALACAKLARINI SÖYLEDİLER’

Hasan Can’ın 2019 yılında Acarkent’te bulunan emlak ofisine gittiğinde CHP teşkilatından geldiğini söyleyen bir kişinin binayı almak istediğini anlatan Braka ifadesine şöyle devam etti:

“CHP olarak binayı satın alacaklarını ve parti için kullanacaklarını söylediler. Emlakçı olan Hasan Can onunla diyalog içerisindeydi. Ben tüm taşınmazlar için toplamda 43 milyon TL istediğimi söyledim ve fiyat konusunda anlaşabilirsek bütün daireleri satabileceğimi söyledim. Bu kişi görüştüğümüzde çok düşük teklif ettiği için ben binayı satamayacağımı söyledim ve oradan ayrıldım. Türkiye’de alım satım yapılırken çok fazla buluşma ve pazarlık yapıldığı için ben bu kişiyle bir daha görüşmek istemedim.

‘SARIYER BELEDİYE BAŞKANLIĞI BİNASINA GİTTİM’

Ancak daha sonra avukatım olan Gökhan Taşkapan ile iletişime geçmişler. Gökhan Taşkapan bana dairelerin satımı için CHP’lilerle görüşme içerisinde olduğunu söyledi. Ben de son ve benim istediğim kesin teklifi almadan beni bu konuda rahatsız etmemesini istedim. Aradan bir süre geçtikten sonra avukatım beni arayarak pazarlıkların sürdüğünü karşı tarafın beni görmek istediğini ve görüşme ayarladığını söyledi. Gittiğim yer Sarıyer Belediye Başkanlığı binasıydı. Belediye başkanının odasında toplandık. Bu sırada odada ben, avukatım Gökhan Taşkapan, CHP Parti Teşkilatından tanımadığım birisi ve muhtemelen belediye başkanı olan kişi bulunuyordu. Yine aramızda pazarlık yürütüldü ancak bir sonuca ulaşamadık ve ben oradan ayrıldım.”

‘TÜM GÖRÜŞMELERİ AVUKATIM YAPTI’

Avukatı Gökhan Taşkaplan ile CHP’li kişilerin sürekli olarak irtibat halinde olduğunu belirten Braka, “Bir gün avukatım beni arayarak karşı tarafın 41 milyon TL bedelle bütün taşınmazları almayı ödemeyi kabul ettiğini söyledi. Tüm görüşmeleri ve ayarlamaları avukatım yaptı. İlk görüşmeden sonra nasıl olduysa 2 taraf da emlak şirketini aradan çıkardı ve görüşmeler avukat ile CHP arasında devam etti. Avukatım Gökhan Taşkapan 41 milyon TL bedelle taşınmazı CHP’ye satacağımızı söyledi. CHP adına süreci o tarihte il başkanı olan Canan Kaftancıoğlu yürütüyordu. Kendisi ile 6 Kasım 2019 tarihinde Beyoğlu 3. Noterliğinde 38230 yevmiye numaralı ‘Düzenleme Şeklinde Satış Vaadi Sözleşmesi’ imzaladık.

‘CANAN KAFTANCIOĞLU’NU O GÜN NPPOTERDE GÖRDÜM’

Bu sözleşmede de görüleceği üzere resmi olarak 24 milyon 360 bin TL bedel gösterdik. Yine bu sözleşmede CHP tarafından bana o gün 6 milyon TL, 18 Kasım 2019 tarihinde 8 milyon TL ve geri kalan bedelin de 9 Aralık 2019 tarihinde ödeneceğini kararlaştırdık. Ben her ne kadar gerçekte taşınmazları 41 milyon TL bedelle satmış olsam da satış vaadi sözleşmesinde ve resmi olarak 24 milyon 360 bin TL göstermiş olmanın herhangi bir sakıncası olduğunu düşünmedim. Tüm ayarlamaları avukat Gökhan Taşkapan ve CHP tarafının temsilcileri yaptı. Sözleşmenin karşı tarafı olan Canan Kaftancıoğlu’nu sadece o gün noterde gördüm. Öncesinde kendisiyle hiçbir diyaloğum olmadı.” dedi.

‘BİRİLERİ ÇANTALARLA PARA GETİRİYORDU’

Satış Vaadi Sözleşmesi yapıldığı gün CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından 6 milyon TL gönderildiğini ifade eden Braka, şöyle devam etti:

“18 Kasım 2019 tarihinde yine şirketim olan Seas Besicilik Şirketi hesabına CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından 8 milyon TL gönderildi. 09 Aralık 2019 tarihinde avukatım beni arayarak ofisine çağırdı ve paranın bir kısmının elden teslim edileceğini söyledi. Ben de ofisine gittim. Ofise gittiğimde avukatım ile birlikte tanımadığım 4-5 kişi ofiste bulunuyordu. Bunların kim olduklarını bilmiyorum. Ben ofise gittiğimde paranın bir kısmı oradaydı. Bu sırada sürekli olarak dışarıdan birileri çantalarla içeri para getiriyordu ve ben sayıyordum. Paranın tamamı TL idi. Kesinlikle euro veya dolar cinsinden para yoktu. Çünkü para euro veya dolar olsaydı bu kadar valiz para taşımak zorunda kalmazdım. Ben o gün toplamda 15 milyon 510 bin TL’yi 4-5 çanta içerisinde şirket çalışanım ve şoförüm ile birlikte alarak ofisten ayrıldım.”

11 Aralık 2019 tarihinde hesabına CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından 360 bin TL, ve yine 11 Aralık 2019 tarihinde 10 milyon TL gönderildi. Her ne kadar taşınmazları 41 milyon TL’ye satmış olsam da elime geçen para resmi olarak 24 milyon 360 bin TL ve elden aldığım 15 milyon 510 bin TL, toplamda 39 milyon 870 bin TL dir. Geriye kalan meblağın ise komisyon ve diğer giderler olduğunu söyleyerek bana vermediler. Benim hiçbir siyasi partiyle işim olmaz. Oy dahi kullanmam. Taşınmazları satın alan CHP tarafını, emlakçı Hasan Can ve avukat Gökhan Taşkapan buldu.”
Büşra İlaslan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x